فام‌نیوز- یک عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی طرح شعارهای نژادپرستانه و تجزیه‌طلبانه در ورزشگاه‌ها را تاسف برانگیز دانست و خواستار بررسی این مسائل ازسوی نهادهای ذی‌ربط شد.
جلال میرزایی در گفت‌وگو با خبرنگار «فام‌نیوز» با اشاره به حواشی بازی روز گذشته تراکتورسازی تبریز و استقلال تهران در ورزشگاه سهند تبریز و شعارهای نژادپرستانه و تجزیه‌طلبانه اقلیتی کوچک طرفدار این تیم تبریزی گفت: طرح مسائل سیاسی در زمین فوتبال کار درستی نیست و اتفاقاً در آیین‌نامه‌ها و قوانین ورزشی و فوتبال نیز به‌صراحت در این رابطه هشدار داده شده است.
او با اشاره ظرایف مسائل سیاسی مربوط به تجاوز اخیر ارتش ترکیه به مناطق کردنشین سوریه تاکید کرد: آن‌چه در ارتباط با روابط کشور ترکیه و سوریه و تجاوز ارتش اردوغان به مناطق کردنشین سوریه حائز اهمیت است، این است که چنین مسائلی نباید وارد زمین فوتبال و حوزه ورزش شود.
این نماینده اصلاح‌طلب مجلس شورای اسلامی با اشاره به سابقه چنین مسائلی در ورزشگاه‌های کشور به‌ویژه در ورزشگاه برخی شهرهای مناطق آذری‌زبان گفت: درگذشته نیز شاهد چنین اتفاقاتی بودیم که مسائل مربوط به کشورهای همسایه به‌ویژه ترکیه با واکنش آذری‌زبان‌های ایران همراه می‌شد و متاسفانه این واکنش‌ها براساس تحلیلی نادرست و دور از انتظار صورت می‌گرفت.
رییس کمیته سیاسی فراکسیون امید مجلس با تاکید بر واکنش کردهای ایران، ترکیه و کشورهای منطقه و همچنین ابراز همدردی کردهای ساکن کشورهای اروپایی و دیگر نقاط جهان با کشتار کردهای سوریه، یادآور شد: اینکه آذری‌زبان‌های ایرانی حین تماشای یک بازی فوتبال در تبریز که از کانون‌های مشروطه‌خواهی بوده است این‌چنین مرتکب اشتباه شده و شعارهای قومیتی و ضدکردی سربدهند، به‌راستی تاسف‌انگیز است و جا دارد این مسائل ازسوی نهادهای ذی‌ربط بررسی شود. این رویکردی ناصحیح و سبک است و هیچ‌گونه ارتباط معناداری میان این رویکردها و فرهنگ غنی آذری‌زبان‌های عزیز ایرانی ندارد.
این نماینده مجلس به برخی ملاحظات حائز اهمیت در درگیری‌های اخیر ارتش ترکیه و نیروهای کرد ساکن سوریه اشاره کرد و گفت: درمجموع نباید فراموش کنیم که کردهای سوریه در این حملات نظامی مظلوم واقع شده و هیچ قدرتی به ترک‌ها ظلمی نکرده است. بلکه اتفاقاً به مناطق کردنشین حمله شده و بسیاری از کردهای این منطقه از زن و بچه و پیر و جوان به‌شدت مورد حملات نظامی ارتش ترکیه قرار گرفته‌اند.
نماینده مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: فراموش نکنیم که این حرکتی محدود بوده و نمی‌توان آن‌را به حساب همه آذری‌زبانان گذاشت. درواقع شاید کمتر از یک‌صد نفر درمجموع ۴۰ تا ۵۰ هزار نفر چنین شعارهایی سردادند اما به هرحال باید موضوع و علل و ریشه‌های آن واکاوی شود تا شاهد تکرار چنین رفتارهایی نباشیم.
میرزایی درپایان تصریح کرد: شخصاً از هم‌وطنان کرد هم انتظار دارم، این مسئله را به حساب آذری‌زبانان نگذارند. امروز بیش از چند میلیون آذری‌زبان در کشور ما زندگی می‌کنند و درست نیست رفتار اقلیتی کوچک به حساب همه این هم‌وطنان گذاشته شود.