فام‌نیوز- علی نجفی‌خوشرودی گفت: همیشه از اروپایی‌ها خواسته‌ایم که استقلال بیشتری در سیاست خارجی خود در رابطه با ایران داشته باشند و از سیاست‌های خصمانه آمریکا علیه جمهوری اسلامی تبعیت نکنند، ولی منافع مشترک اروپا با آمریکا مانع برآورده شدن این توقع شده است.

علی نجفی‌خوشرودی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، در گفت‌وگو با اعتمادآنلاین، درباره دیدار مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا و جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، با محوریت ایران گفت: آمریکا و اروپا از شرکای هم‌پیمان هستند و طبیعی است که با یکدیگر نشست و مذاکراتی ترتیب دهند، این دیدارها بین کشورهای هم‌پیمان امری طبیعی است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: البته بحثی که همیشه با اروپایی‌ها داشتیم این بود که استقلال بیشتری در سیاست خارجی خود از جمله رابطه با ایران داشته باشند و همراهی و تبعیت از سیاست‌های خصمانه آمریکا علیه جمهوری اسلامی در شأن و وجهه اروپا نیست.

نماینده مردم بابل در مجلس توضیح داد: البته درست است که از اروپایی‌ها خواستیم دنباله‌رو سیاست‌های خصمانه آمریکا علیه ایران نباشند، ولی آنها هم ملاحظاتی تحت عنوان منافع اروپا دارند. سطح روابط اقتصادی و تجاری اروپا با آمریکا، همکاری‌های بین‌المللی، شرکت‌های چندملیتی از جمله مواردی است که این هم‌پیمانی و شراکت را برای آنها مهم می‌کند.

نجفی خوشرودی اظهار کرد: بعد از خروج آمریکا از برجام، با وجود حرف‌هایی که اروپایی‌ها در مخالفت با این اقدام زدند، در عمل از سیاست‌های آمریکا تبعیت کردند.

او تاکید کرد: آمریکا ۲ سیاست را در دستور کار داشت، اول اینکه برجام را معدوم کند و از بین ببرد، دوم اینکه اگر موفق نشد، انتفاع اقتصادی ایران از برجام را به انواع وسیله‌های تحریم و فشار به طرف‌های اروپایی به صفر برساند. البته تا حد زیادی هم در این کار موفق شد.

نجفی خوشرودی ادامه داد: البته اروپایی‌ها در ظاهر و با حرف از خروج آمریکا از برجام انتقاد کردند و اقداماتی هم از جمله اینستکس و نشست‌ها و سازوکارهایی انجام دادند، ولی در عمل نتوانستند در بحث فروش نفت و همکاری‌های بانکی کاری از پیش ببرند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: جمهوری اسلامی از اروپا توقع رفتار مناسب‌تری در قبال برجام داشت. ما در قالب برجام توافق کردیم و در بحث هسته‌ای برخی اقدامات‌مان را موقتاً کاهش دادیم و حتی متوقف کردیم، برای اینکه متقابلاً آنها هم قدم‌هایی در راستای منافع ما بردارند؛ ولی وقتی قدمی از طرف آنها برداشته نشده، نمی‌توان زیاد به موضوع برجام و حفظ این توافقنامه امید داشت.

این عضو فراکسیون امید مجلس همچنین به موضوع دیدار اخیر پمپئو با رئیس اتحادیه اروپا اشاره کرد و گفت: این نشست‌ها بین شرکای هم‌پیمان طبیعی است ولی این بار این نشست و مذاکرات با محوریت موضوع ایران و مقابله با فعالیت‌های منطقه‌ای جمهوری اسلامی و اخباری که تحت عنوان ماشه از سوی اروپایی‌ها مطرح شد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بود.