فام‌نیوز- نماینده مردم بابل در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر حفظ امید و اعتماد مردم از طریق ارتقای کارامدی نظام و امید به تحولات مثبت در پرتو انتخابات، گفت که دست اندازی به حوزه اختیارات و جایگاه مجلس قطعا به نفع کشور نیست!

به گزارش فام‌نیوز، متن نطق علی نجفی خوشرودی که در جلسه علنی صبح امروز(دوشنبه) مجلس قرائت کرد، به شرح زیر است:

باسمه تعالی
با عرض سلام و احترام به مردم عزیز ایران بویژه مردم شریف شهرستان بابل، چند نکته را به استحضار می رسانم:

١ـ درشرائطی ماه های پایانی مجلس دهم را سپری می کنیم که علیرغم فعالیت ها و مصوبات مهم و قابل توجه، مردم انتظارات بیشتری از مجلس داشته اند. فارغ از برخی اقدامات تخریبی علیه مجلس که بدون تردید، هیچ نسبتی با مصالح کشور و موازین اخلاقی ندارد، این حق مردم است که نتایج عملی و محسوس از کارکرد پارلمان برای حل مسایل و مشکلات متعدد را مشاهده کنند. البته همگان ساختارهای قانونی کشور را می شناسند ولیکن محدودیتها و دست اندازی به حوزه اختیارات و جایگاه مجلس قطعا به نفع کشور نیست! همه بایستی مفاد و ارزشهای قانون اساسی را پاس بدارند. وانگهی حفظ امید و اعتماد مردم از طریق ارتقای کارامدی نظام و امید به تحولات مثبت در پرتو انتخابات و استفاده موثر از فرصت مشارکت سیاسی، حائز اهمیت است.
بهرحال، اتوبان اصلاح کشور، باید از وسط مجلس عبور کند!
در این راستا از شفافیت آرای نمایندگان و شفافیت فعالیت سایر مراکز و رویکرد مبارزه با فساد رئیس محترم قوه قضائیه استقبال می کنیم. همانگونه که مقام معظم رهبری تاکید نمودند، اقدامات بدون تبعیض و بدون مچ گیری در این مسیر، به تقویت اعتماد عمومی و تامین حقوق عمومی کمک خواهد کرد. مقابله با انباشت فساد و رانت و تبعیض، همچنین از مسیر تقویت و توسعه آزادی های مدنی می گذرد و این مستلزم اهتمام و حمایت قاطع قوای سه گانه است.

٢ـ ما محدودیت ها و چالشهای پیدا و پنهان دولت را درک می کنیم ولیکن مردم انتظار دارند که دولت با تحرک بیشتری برای حل مسایل و مشکلات آنها بکوشد. بویژه با نظر داشت آسیب های اجتماعی ناشی از مشکلات اقتصادی و نابسامانی های اداری اعم از موازی کاری، بوروکراسی اداری و غیره، حمایت های اجتماعی از مردم حائز اهمیت است.

٣ـ ایستادگی و مقابله با فشارهای بین المللی، نیازمند بهبود اقتصاد و معیشت است. نمی توان در اتاق های دربسته نشست و با امکانات کافی زندگی کرد و مردمی که از صبح تا شب، نگران لقمه حلال هستند و یا از بیکاری فرزندانشان خسته و افسرده هستند، به صبر و شکیبائی و ایستادگی توصیه کرد! آیا اضطراب و دغدغه روزمره خانواده ها برای جوانان تحصیل کرده بیکار را درک می کنید؟ آیا موج خروج نخبگان و جوانان تحصیل کرده، موجب نگرانی نیست؟ آیا برخی کمبودها در تامین نیازمندیهای ضروری بهداشت و درمان، قابل احساس هست؟ با محدودیت، بی اعتمادی، ناامیدی، مشکلات اقتصادی بویژه بیکاری جوانان و فشارهای بین المللی، نمی توان انتظار وضعیت عادی را داشت!
این مسایل، نافی وحدت و همبستگی برای مقابله با زیاده خواهی بیگانگان نیست! در عرصه داخلی و خارجی، هر چیزی که با فکر ما تطبیق ندارد را باطل نپنداریم! صحنه بین المللی، عرصه تعامل و استفاده از فرصتهاست وگرنه فرصتها به تهدید می گرایند!

۴ـ تریبون داران سیاسی و مذهبی، پاکیزه سخن بگویند! آن تریبونی که در اختیار شماست، متعلق به همه مردم است نه ابزار تسویه حساب‌های فردی و سیاسی! آن تریبون‌ها، فرصتی برای خدمت بی منت به مردم، مجالی برای تزکیه نفس و ترویج معنویت و فرهنگ والای اسلام رحمانی است. باور کنید مردم سخنان منطقی و معقولانه را بیشتر می‌پسندند!

۵ـ در شرائطی سال تحصیلی جدید آغاز شده است که همچنان فرهنگیان عزیز با مشکلات جدی اداری و معیشتی مواجه هستند. واقعا چه طرح و برنامه جدی برای حل این مشکلات در دستور کار قرار دارد؟ از رتبه بندی تا مشکلات کمبود نیروی انسانی! وزیر جدید آموزش و پرورش باید با شهامت و ابتکار، گام های بلندی برای کاهش این مشکلات با استفاده موثر از دارائیهای وزارت آموزش و پرورش بردارد و البته همزمان فکری به حال کیفیت پائین آموزش و نواقص نظام آموزشی بکند.

۶ـ با توجه به الحاق قریب الوقوع ایران به اتحادیه اقتصادی اوراسیا، طراحی ساز و کارهای لازم از سوی مسئولین دولتی و بخش خصوصی استان مازندران برای بهره برداری از این موقعیت، مورد تاکید است.

٧ـ شهرستان بابل با شکوفه های سفید درختان بهار نارنج و آب و هوای همیشه معتدلش که در میان دریا و کوه محصور است، مردمانی آرام و استوار در اندیشه و دانش و ایمان و فرهنگ دارد. اگرچه شهرستان بابل از سرسبزی دشت و جنگل برخوردار است ولیکن بر آسمان امید مردمانش، ابرهای خاکستری مشکلات اقتصادی و بیکاری جوانان، جولان می دهد! جنگلهای سرسبز بابلکنارش از هجوم زباله، سیاه پوش است. دشت های سبز شالیزارش در لاله آباد و گتاب و بندپی و سایر مناطق، بر اثر واردات بی رویه برنج خارجی، مغموم است و دریای نیلگون خزرش از کابوس طرح های غیر علمی انتقال آب، ناآرام است و جاده های ناایمن این بزرگترین شهرستان استان مازندران، بوی خون می دهد. آیا باورتان می شود که بخش های قابل توجهی از این شهرستان از آب شرب سالم و کافی برخوردار نیست؟ چرا به وعده ها در رابطه با تصفیه خانه آب عمل نشده است؟ مردم شایسته زندگی بهتر هستند. سیاست داخلی و خارجی باید در خدمت توسعه کشور و آسایش مردم باشد.

٨ـ از وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی و سایر مسئولین ذیربط درخواست می کنم جلوی محدودیت های فراقانونی برای برگزاری کنسرت موسیقی در شهرستان بابل را بگیرند! در شهرستانی که مهد تولد و پرورش چهره های فرهنگی و هنری برجسته ای همچون استاد عسکری آقاجانیان، استاد احمد نصرالهی، استاد محمد فراست، استاد حسن انوشه، زنده یاد مکرمه قنبری و ده ها نفر از بزرگان فرهنگ و هنر است، این محدودیت های سلیقه ای و خودخواسته که هیچ نسبتی با قانون ندارد، آیا بی احترامی به اهالی این شهرستان نیست؟

٩ـ تسریع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در تعیین تکلیف زمین دونه سر و پیشنهاد راه اندازی شهرک زیستی یا پردیس پارک علم و فناوری در آن و تبدیل دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل به دانشگاه بین المللی و اهتمام معاونت محترم علمی و فن آوری رئیس جمهور جهت تقویت مرکز نوآوری و فناوری استان مازندران واقع در شهرستان بابل، مورد تاکید می باشد.

زنده باد بابل
زنده باد اصلاحات
زنده مبارزه با فساد