فام‌نیوز- نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به افزایش هجمه‌ها علیه مجلس از سوی یک طیف خاص، گفت که لازم است رقابت‌های سیاسی، سالم و مبتنی بر اخلاقیات سیاسی دنبال شود.
پروانه مافی در گفت‌وگو با خبرنگار «فام‌نیوز»، با اشاره به افزایش هجمه‌ها علیه نمایندگان مجلس و نهاد پارلمان در مدت اخیر گفت: در فضای سیاسی همواره شاهد رقابت‌های جناحی بوده‌ایم و تقابل و بعضاً درگیری‌های رقبای سیاسی در آستانه انتخابات، امری عادی و طبیعی است که در گذشته نیز وجود داشته است.اکنون نیز شاهد افزایش این رقابت‌ها در آستانه انتخابات هستیم، اما دو نکته در این غائله حائز اهمیت است؛ یکی این‌که بعضاً این رقابت‌ها از مسیر اخلاق خارج شده و به‌نوعی هجمه سیاسی علیه رقیب تبدیل می‌شود و دوم این‌که این هجمه‌ها عمدتاً یک‌طرفه و از جانب یک طیف خاص دنبال می‌شود.
وی با تاکید بر لزوم پیگیری رقابت‌های سیاسی و جناحی در چارچوب اخلاق سیاسی خاطرنشان کرد: آن‌چه در عرصه عمل و میدان رقابت شاهدیم این است که هجمه‌هایی سنگین علیه اصلاح‌طلبان وارد می‌شود اما دوستان ما در جناح اصلاح‌طلب، همچون همیشه با نجابت خاص خود با موضوع مواجه شده و عملاً به‌دنبال پاسخگویی نیستند.
این نماینده اصلاح‌طلب مجلس با بیان این‌که هجمه‌هایی که در روزهای گذشته شاهد بودیم، بی‌حرمتی را به اوجرساند و برخی از اعضای جناح رقیب با ادبیاتی وارد این عرصه شدند که به هیچ عنوان شایسته نبود، یادآورد شد: در روزهای گذشته شاهد این جنجال‌ها در صحن علنی بودیم و دیدیم که نماینده معترض با ادبیات و واژگانی اظهارنظر می‌کرد که به هیچ عنوان مناسب نبود و درنتیجه رییس مجلس نیز درصدد پاسخگویی و دفاع از شان مجلس برآمد که البته این اقدام با تاخیر صورت گرفت و بهتر بود رییس مجلس مدت‌ها پیش، این مسائل را مطرح می‌کرد.
مافی تصریح کرد: متاسفانه با طیفی روبرو هستیم که به‌جای رقابت منطقی و معقول سیاسی، سعی دارد با غوغاسالاری، توهین و تهمت و استفاده از هر ابزار و ترفندی حرف خود را به کرسی بنشاند و در این مسیر با اتکا به اتهام‌زنی‌های غیرمستند و طرح مسائل غیرمستدلپیش می‌آیند.
عضو هیات رییسه کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس با بیان این‌که رقابت سیاسی در تمامی فرهنگ‌های سیاسی وجود دارد و امری کاملاً طبیعی است، تاکید کرد که لازم است این رقابت، سالم و مبتنی بر اخلاقیات سیاسی دنبال شود.
این نماینده اصلاح‌طلب مجلس ادامه داد: متاسفانه آن‌چه ازسوی طیفی از جناح رقیب به‌عنوان اقدامات و برنامه‎های سیاسی و انتخاباتی در دستورکار قرار گرفته است، به هیچ عنوان سالم و سلامت نیست. حال آن‌که این رویه ناسالم مشخصاً مردم و نهاد جامعه را هدف قرار می‌دهد و این اعتماد عمومی و باور شهروندان است که تحت‌تاثیر و زیر فشار این کشمکش‌های جناحی ناسلامت آسیب می‌بییند.
عضو فراکسیون امید مجلس دهم با اشاره به تریبون‌های ملی که در اختیار این اتهام‌زنندگان قرار دارد، بخشی از سخنان رییس مجلس شورای اسلامی در واکنش به یکی از این موارد اتهام‌زنی در جلسات علنی اخیر مجلس را یادآور شد و گفت: خوشبختانه این افراد هر تریبونی که بخواهند، در اختیار دارند و دست به هر اقدامی می‎زنند، بدون آن‌که نسبت به عواقب آن نگران باشند. آن‌ها عملاً از نجابت رقیب سوءاستفاده می‌کنند و هر چه می‌خواهند، انجام می‌دهند.
نماینده مردم تهران در مجلس با این همه تاکید کرد که در آستانه انتخابات باید منتظر تشدید این روند باشیم و با بیان این‌که به نظر می‌رسد اوضاع تا حدودی از کنترل خارج شده است، گفت: لازم است اصلاح‌طلبان از همه ابزارهای قانونی برای جلوگیری از این اتهام‌زنی‌ها و هجمه‌سازی‌ها استفاده کنند.
مافی گفت: ما هرگز اعتقاد نداریم که می‌توان از هر ابزاری برای نیل بهاهداف‌مان استفاده کنیم. به اصطلاح فکر نمی‌کنیم که هدف، وسیله را توجیه می‌کند اما ابزارهای قانونی متعددی در دست داریم و باید از این ابزارها برای کنترل اوضاع و جلوگیری از توهین به نمایندگان ملت و شان پارلمان استفاده کنیم.
مافی در پایان بار دیگر به انتخابات پیش‌رو به‌عنوان یکی از علل مهم افزایش این هجمه‌ها اشاره کرد و با تاکید بر لزوم مواجهه قانونی با این اتهام‌زنی‌ها و تهمت‌پراکنی‌ها از سوی جناح اصلاحات، گفت: اصلاح‌طلبان باید از ابزارهای قانونی برای مقابله با تهمت‌ها و هجمه‌ها استفاده کنند و نباید با کم‌اهمیت جلو دادن موضوع یا از سر بزرگواری و نجابت همیشگی خود، از این اهانت‌ها به شان پارلمان چشم‌پوشی کنند.