یک عضو فراکسیون امید مجلس با بیان اینکه وزارت علوم اقدامی جهت برقراری ارتباط دانشگاه و بازار انجام نداده، گفت که احتمال استیضاح غلامی وجود دارد.

علیم یارمحمدی در گفت‌وگو با خبرنگار «فام‌نیوز» با اشاره به تلاش برخی نمایندگان برای استیضاح وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: متاسفانه عملکرد وزیر علوم در مدت گذشته قابل‌قبول نبوده و به نظر می‌رسد علت اصلی به جریان افتادن این استیضاح نیز عملکرد مدیریتی وزیر علوم در ماه‌های گذشته است.

وی با تاکید بر این‌که استیضاح وزیر علوم سیاسی نیست، گفت: شخصاً به‌دنبال حل مشکلات مردم بوده و باتوجه به شناختی که از نمایندگان خواهان این استیضاح دارم، به نظر می‌رسد انگیزه جناحی پشت این استیضاح نباشد. آن‌چنان که در میان امضاءکنندگان این طرح استیضاح، نمایندگانی از هر سه فراکسیون دیده می‌شود.

عضو کمیسیون عمران مجلس همچنین در واکنش به این پرسش که آیا مخالفان دولت از این موقعیت برای پیشبرد منافع جناحی خود استفاده نمی‌کنند، گفت: طبیعتاً اصولگرایان در این شرایط استفاده خود را خواهند کرد و سعی می‌کنند از این فرصت به نفع خود استفاده کنند اما نگاه ما کارشناسی و مبتنی بر عملکرد فنی وزیر و وزارتخانه است.

نماینده مردم زاهدان در مجلس در پاسخ به پرسشی درمورد سرنوشت استیضاح وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اطلاعات اعلام کرد: به هر حال تا زمانی که مراحل استیضاح طی نشود، نمی‌توانیم در این رابطه اظهارنظر کنیم و لازم است که برای دستیابی به پاسخ این پرسش درمورد سرنوشت استیضاح بیش از این منتظر بمانیم.

وی در عین حال خاطرنشان کرد: وزیر علوم باید ابتدا در کمیسیون حاضر شده و به سوالات نمایندگان پاسخ دهد و درصورتی که استیضاح‌کنندگان قانع نشوند، این طرح استیضاح در صحن علنی مطرح خواهد شد و طبیعتاً تصمیم‌گیری نهایی در صحن علنی انجام خواهد شد.

این عضو فراکسیون امید مجلس همچنین اضافه کرد: درمجموع باتوجه به عملکرد وزیر علوم در مدت گذشته، فکر می‌کنم نمایندگان درنهایت از توضیحات وزیر قانع نشوند. متاسفانه اوضاع و احوال خوبی در وزارت علوم نمی‌بینیم.

او تاکید کرد: باتوجه به پیشینه علمی کشور انتظار ما این است که هزاران دانشجو در بخش‌های مختلف صنعت و اقتصاد کشور فعال شده و پشتوانه علمی صنایع و اقتصاد کشور باشند. همچنین انتظار ما این است که ارتباط بهتری میان دانشگاه و بازار کار ایجاد شود اما متاسفانه وزارت علوم برنامه‌ای در این راستا نداشته است.

یارمحمدی در پایان تصریح کرد:‌ باید توجه داشته باشیم که بخشی از این مشکلات از گذشته به وزارت علوم فعلی به ارث رسیده است اما متاسفانه وزیر فعلی نیز اقدام خاصی در این راستا انجام نشده است.