فام‌نیوز- یک عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ضرورت تعیین تکلیف لایحه مدیریت بحران، گفت: متاسفانه ستاد مدیریت بحران ستاد چابک وسط میدان نیست.

محمدعلی وکیلی در گفت‌وگو‌ با «فام‌نیوز» با اشاره به حوادث سیل اخیر در کشور و انتقادات نسبت به ستاد مدیریت بحران، گفت: ما در گذشته در قالب قانون، دستگاه‌های اجرایی را مکلف کردیم که ابزارهایشان را واگذار کنند، الان می‌بینیم دستگاه اجرایی بلدوزر را بار زده است ‌و به صحنه نیاز فرستاده است ولی فاقد زنجیر است و این دستگاه عملا کاری نمی تواند انجام دهد، یعنی دستگاه هست ولی تعمیر و تجهیز نشده‌اند یا بخشی از آنها تجهیزات ندارند و تجهیزاتشان را در گذر زمان واگذار کرده‌اند.

این عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: ما یگان‌های محدودی داریم که تجهیزات کافی دارند که عمدتا هم یگان‌های نظامی هستند. دستگاههای اجرایی از این نظر دستشان کوتاه است البته از طرف دیگر حوزه اختیارات، تجهیزات و‌ امکانات ستاد بحران معلوم نیست.

وی با تاکید بر ضرورت تعیین تکلیف لایحه مدیریت بحران در مجلس تصریح کرد: ما معتقدیم بحث مدیریت بحران باید تعیین تکلیف شود، ستاد مدیریت بحران ستاد چابک وسط میدان نیست. ما هم مشکل مدیریتی ‌و هم مشکل تجهیزات داریم. تجهیزات وزارت راه و شهرداری ها که دستگاههای پای کار هستند برای بحران‌ها بسیار محدود است چرا که عمده تجهیزات خود را طبق قانون واگذار کرده‌اند.

این عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: برخی از دستگاه‌ها مکلف به واگذاری تجهیزات‌شان شدند. در لایحه مدیریت بحران باید این امکانات برای ستاد بحران دیده شود. در کشوری که از ۴۰ بحران و مخاطره‌ای که در جهان است ۳١ بحران اتفاق می‌افتد، قطعا باید سازمانی متناسب با این ۳۱ بحران باشد که با امکانات، بودجه و تجهیزات کافی پای کار بیاید.