فام نیوز – محمدعلی وکیلی نماینده مردم تهران و عضو هیات رئیسه مجلس، در ابتدای جلسه مجمع عمومی شورای امید تهران، که باحضور نمایندگان مردم تهران در شورای شهر و مجلس و همچنین استاندار تهران و رئیس سازمان برنامه و بودجه تهران و برخی از معاونلن شهردار تهران برگزار شد،  پیگیری قانون اختصاص دو میلیارد دلار از صندوق ذخیره ارزی برای کمک به توسعه حمل و نقل عمومی و ریلی شهرها را از موارد مورد پیگیری در مجمع امید تهران عنوان کرد و گفت که عدم اجرای این قانون یکی از هفت تخلف‌ اعلامی دیوان محاسبات در مورد احمدی‌نژاد بوده است.

وکیلی در این نشست که عصر امروز در محل کمیسیون تلفیق برگزار شد، گفت: مجمع عمومی متشکل از ۵۱ نفر نمایندگان تهران و اعضای شورای شهر پایتخت، به اضافه استاندار و شهردار تهران است.

وی اظهار داشت: کمیته‌ای در این مجمع متشکل از سه نفر از شورای شهر تهران، سه نفر از نمایندگان استان تهران و همچنین استاندار و شهردار و آقای عارف تشکیل شده است که امروز قرار است در این مجمع اساسنامه مصوب و رئیس و نایب رئیس مشخص شوند.

وکیلی ادامه داد: ما در جلساتی که در گذشته داشتیم ماموریت‌هایی را به اعضا محول کردیم که گزارش این ماموریت‌ها باید تهیه شود و در جلسات مجمع مورد بررسی و تصویب قرار گیرد.

وکیلی از جمله این ماموریت‌ها را پیگیری اجرای قانون مصوب سال ۸۷ مجلس مبنی بر اختصاص مبلغ دو میلیارد دلار از صندوق ذخیره ارزی برای کمک به توسعه حمل و نقل عمومی و ریلی شهرها عنوان کرد و ادامه داد: در این مصوبه ذکر شده بود که یک میلیارد دلار برای توسعه مترو تهران اختصاص یابد و به رغم اینکه این مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام بود و رئیس وقت مجلس آن را ابلاغ کرد اما آقای احمدی‌نژاد از اجرای آن استنکاف کرد.

عضو مجمع نمایندگان تهران با بیان اینکه پیگیری این مصوبه برعهده خودش بوده است، گفت: در گزارش آخر نتیجه را از دادستان در مورد این مصوبه پرسیدم که جوابیه‌ای را تهیه کردم و آنها معتقدند بخشی از شکایتی که از آقای احمدی‌نژاد داشته‌اند در مورد تخلف از اجرای مصوبه بوده است یعنی یک مورد از هفت مورد از تخلف‌هایی که دیوان محاسبات در مورد آقای احمدی‌نژاد عنوان کرده‌اند در رابطه با این مصوبه است.

این عضو مجمع امید تهران خاطرنشان کرد: از نظر دیوان محاسبات این مصوبه ملغی نیست و تکلیف این مصوبه برای دولت‌های بعدی محفوظ است.

وی از دیگر موارد مورد پیگیری در مجمع امید تهران را بحث تضییع حقوق کلانشهرها در قانون برنامه ششم عنوان کرد و گفت: ما این موضوع را در قالب استفساریه یا طرح مورد پیگیری قرار می‌دهیم و مسوول آن نیز آقای فتحی هستند و امیدواریم از طریق استفساریه مشکلی را که در لایحه برنامه ششم داشتیم برطرف شود.

وی ادامه داد: همچنین قرار شد با حضور وزیر نفت و در جلسه‌ای با آقای عارف حق السهم شهرداری از محل قانون بهینه‌سازی مصرف سوخت مورد پیگیری قرار گیرند.

وکیلی همچنین مطالبات و بدهی متقابل دولت و شهرداری را از دیگر موارد مورد پیگیری در مجمع امید تهران عنوان کرد و ادامه داد: ما سه لایحه منابع پایدار درآمدی شهرداری‌ها، مدیریت یکپارچه شهری و اصلاح قانون شوراها را نیز در مجمع مورد پیگیری قرار می‌دهیم که در این زمینه شهردار تهران که مسوول کمیسیون کلانشهرها نیز هستند، مسوول پیگیری خواهند بود و دبیرخانه کمیته نیز که آقای محمدی مسوولیت آن را برعهده دارند این موضوع را مورد پیگیری قرار می‌دهند.