فام‌نیوز- نایب رئیس مجلس مهم‌ترین اولویت کشور را حفظ وحدت خواند و گفت: آمریکا با تمام توان ایستاده که ما را به زانو در بیاورد و ما یک راه بیشتر نداریم و آن اینکه به حرف و راه امام (ره) معتقد بوده و آن را ادامه دهیم.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، مسعود پزشکیان در نشست علنی امروز (دوشنبه ۳۰ دی ماه) مجلس شورای اسلامی با تسلیت فوت جانباختگان سقوط هواپیمای اوکراینی، گفت: سوالاتی که از آقای ظریف در جلسه علنی امروز مطرح شد مطالب محکمی در رابطه با توطئه و دشمنی آمریکا با ملت ایران به اثبات رساند.
نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه امروز ما در یک جنگ تمام عیار اقتصادی از طرف آمریکا ضد ملت خودمان هستیم، افزود: آمریکا با تمام توان ایستاده که ما را به زانو در بیاورد و ما یک راه بیشتر نداریم که به حرف و راه امام (ره) معتقد بوده و آن را ادامه دهیم.
پزشکیان مهم‌ترین اولویت کشور را حفظ وحدت برشمرد و ادامه داد:  دستورات حضرت علی (ع) در منشور حکومتی به مالک اشتر حاوی مطالبی است که باید در دستور کار مسئولان قرار گیرد اما کمتر به آن عمل می شود. ایشان به مالک می فرمایند شاخص مردم هستند و حق با مردم است، باید با انصاف با مردم برخورد کنیم، با تمام وجود به مردم عشق بورزیم و اینگونه نباشد که جناح، گروه، دسته، قومیت و طبقه خاص را ارجحیت دهیم، خدمتگزار مردم باشیم و بدانیم که خداوند با خدمت به مردم ما را در معرض امتحان قرار داده است، باید با مردم با گذشت رفتار کرده و با آنان برخورد خشن نداشته باشیم.
وی با بیان حضرت علی (ع) خطاب به مالک می گویند که باید از عمل آمرانه و برخورد جبارانه با مردم اجتناب کنیم تاکید کرد: ایشان به مالک می گویند ای مالک (دراین جا مالک یعنی دولت، قوه قضائیه، قوه قانونگذاری یعنی همه حکومت) مردم به تو نگاه خواهند کرد، همان گونه که شما به دیگران نگاه می کردید، پشت سر شما هم همان حرف هایی را خواهند زد که شما پشت سر حاکمان قبل می گفتید. معیار درست و غلط مسئولان گفتار مردم است و حق با مردم است.
پزشکیان با بیان اینکه مطابق فرمایشات امیر المومنین (ع) عمود جامعه مردم هستند، افزود: ستون دین مردم هستند، آمریکا و قدرت های استکباری از مردم ما می ترسند، از من و موشک نمی ترسند، اگرچه موشک ارزش و افتخار ماست اما قدرت ما مردمی است نه قدرت دفاعی صرف. مردم اگر در صحنه باشند آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند پس باید هوای مردم را داشته باشیم.
نایب رئیس مجلس تاکید کرد: حضرت علی (ع) می فرمایند آن حرف هایی که ما پشت حاکمان می گفتیم امروز مردم پشت سر ما می گویند پس باید بررسی کنیم ببینیم حال مردم پشت سر ما چه می گویند. خودمان را با مردم تطبیق بدهیم نه مردم را با خودمان، با انصاف برخورد کنیم، جلوی هوای نفس مان را بگیریم. همان چیزی که برای خودمان و قوم و خویش مان می پسندیم برای مردم بخواهیم نه اینکه چیزهایی برای خواص بخواهیم و دیگران را نفوذی و اجنبی و خائن بدانیم.
پزشکیان به بخش دیگری از خطبه امام علی (ع) اشاره کرد  و گفت: ایشان خطاب به مالک تاکید می کنند که با تمام وجوت به مردم عشق بورز، با محبت با مردم برخورد کن، سبوعانه با مردم رفتار نکن، مردم دو دسته اند یا برادر دینی تو هستند یا در خلقت با تو برابر هستند، اگر عمدا یا سهوا تخلف می کنند تو با گذشت و رحمت و رافت با آنها برخورد کن. حضرت در ادامه خطاب به مالک می فرمایند تو نمی توانی در مقابل قدرت خدا بایستی، در مقابل مردم ایستادن یعنی در مقابل خدا ایستادن.
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: حضرت امیر (ع) می‌فرمایند از اینکه گذشت کردی نادم و پشیمان نباش، با خشونت و خشم با مردم برخورد نکن در حالیکه می توانی ساده و با عطوفت با مردم برخورد کنی. نگویید ما امیریم و هر چه امر کنیم دیگران باید اطاعت کنند، ادبیات آمرانه سه تالی فاسد دارد؛ نخست قلب ها را سیاه می کند، دوم دین را تضعیف می کند و سوم انقلاب و دگرگونی ها را نزدیک می‌کند، نباید کاری کرد که مردم را ما دور شوند.