نماینده مردم تهران در مجلس گفت: به مثلث نابخرد ترامپ، پمپئو و بولتون می‌گویم شما با ایجاد رعب و وحشت نمی‌توانید مردم ایران را که طی ۴۰ سال آبدیده شده‌اند، وادار به تسلیم کنید.
مصطفی کواکبیان

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، مصطفی کواکبیان در نشست علنی صبح امروز (یکشنبه، ۲۲ اردیبهشت ماه) مجلس شورای اسلامی، در نطق میان دستور خود ضمن تبریک حلول ماه مبارک رمضان گفت: به مثلث نابخرد ترامپ، پمپئو و بولتون می گویم شما با ایجاد رعب و وحشت نمی توانید مردم ایران را که طی ۴۰ سال آبدیده شده اند، وادار به تسلیم کنید.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه ملت صلح دوست ایران هرگز به دنبال جنگ نیست، عنوان کرد: با این حال ملت ایران به هرگونه تجاوز بیگانگان پاسخ پشیمان کننده ای خواهد داد.

وی ادامه داد: البته شما هم دروغ می گویید و به دنبال مذاکره هم نیستید بلکه کمپین تبلیغات انتخاباتی راه انداخته اید. اگر می خواستید از برجام خارج نمی شدید و تحریم های ظالمانه و یکسویه علیه ایران اعمال نمی کردید، سپاه پاسداران ما را تروریست اعلام نمی کردید و معافیت نفتی ایران را لغو نمی کردید و حتی اخیرا آهن، آلومینیوم و مس را در لیست تحریم ها قرار نمی دادید.

کواکبیان اضافه کرد: در شرایط کنونی و وضعیت فعلی هیچ مذاکره ای نداریم اما در وضعیت مناسب و به صورت مشروط و بازگشت آمریکا به عهدنامه بین المللی برجام، اصل مذاکره را رد نمی کنیم. امروز نیز ۹ میلیون نفر در آمریکا طومار علیه ترامپ امضا کرده اند و درون کنگره مخالفان جدی دارد که ما می توانیم دیپلماسی پارلمانی را در این زمینه فعال کنیم.

این نماینده مردم در مجلس دهم خطاب به اروپایی ها اظهار داشت: تصمیم شورای عالی امنیت ملی یک تصمیم حداقلی بوده و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی بدعهدی های شما را فراموش نمی کند، اگر در زمینه تبادل اقتصادی و تحریم های نفتی اقدام جدی نکنید حتما پاسخ قاطع کننده تری به شما خواهیم داد.

وی در ادامه با بیان اینکه اقتدار دیپلماسی و نظامی ایران در جهان منوط به رضایت اکثریت مردم است، عنوان کرد: قرار نیست به هیأت حاکمه آمریکا کرنش کنیم پس همگی بیاییم به مطالبات مردم به ویژه خواسته های معیشتی مردم کرنش کنیم.

کواکبیان درباره مجمع تشخیص مصلحت نظام و مجلس گفت: وضعیتی که مجمع تشخیص در رابطه با مصوبات مجلس و از جمله مصوبه آخر ما در بحث استانی شدن انتخابات پیش گرفته است، تفسیر از قانون اساسی است؛ در شرایط مناسب بحث بازنگری قانون اساسی را در اینجا مطرح می کنیم اما به نمایندگان می گویم باید توجه کنید زمانی خط قرمز ما فقط قانون اساسی و شریعت بود اما امروز گفته می شود مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی، شورای سران قوا، سیاست های کلی، شورای عالی فضای مجازی هم باید مد نظر باشد پس خاصیت مجلس چیست که در رأس امور است.

عضو فراکسیون امید خطاب به نمایندگان ادامه داد: اگر حرمت امامزاده را رعایت نکنیم علیه ما جوسازی می شود لذا تک تک نمایندگان باید مراقب رفتار خود باشند لذا افرادی که به استانی شدن انتخابات رأی دادند چرا بعد از مصوبه مجلس، مخالفت خود را اعلام می کنند.

وی خطاب به قوه مجریه و رئیس جمهور عنوان کرد: مردم ما بسیار خوب هستند و ۲۴ میلیون نفر به شما رأی دادند و از شما می خواهند حداقل در کابینه دوم تلاش بیشتری برای مطالبات مردم داشته باشید. خواهش من این است که ابتدا مطالبات مد نظر شما باشد که فقط بحث اقتصادی نیست و بحث های سیاسی نیز هست. بحث هایی که درباره رفع حصر مطرح کردید را دنبال کنید بالاخره بگویید شورای عالی امنیت ملی در این زمینه تا کنون چه اقدامی کرده است.

کواکبیان در ادامه درباره هماهنگی تیم اقتصادی دولت بیان داشت: مردم همه چیز را تحمل می کنند اما نمی توانند ناهماهنگی میان کابینه را ببینن لذا باید هماهنگی اقتصادی را انجام دهید همچنین وضعیت بسیار ناگواری را در حوزه نشر شاهد هستیم لذا ما مطبوعاتی ها فرصت می دهیم که اگر مشکل حل نشود مجبوریم ناخواسته در این شرایط سخت خودبخود تعطیل شویم.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان خطاب به قوه قضاییه خاطرنشان کرد: ما انتظار داریم منش آقای رئیسی با آقای آملی لاریجانی تفاوت کند البته بارقه های امیدی نیز ایجاد شده اما باز هم برخورد دوگانه با مطبوعات ما را ناامید می کند.