فام نیوز – حمیده زرآبادی نماینده مردم قزوین و از اعضای فراکسیون امید مجلس معتقد است انعقاد برخی قراردادها در شرکت زیرساخت مخابرات در دوران مدیریت آذری جهرمی شبهه‌برانگیز بوده و به همین دلیل با تهیه ۲ طرح سوال، خواستار پاسخگویی این وزیر جوان در کمیسیون صنایع و معادن شده است.

بر این اساس، وزیر جوان کابینه روحانی که تنها گزینه مورد مخالفت رسمی فراکسیون امید در رای اعتمادها بود، باید باحضور در کمیسیون صنایع و معادن درباره ۲ موضوع بحث‌برانگیز توضیح بدهد. زرآبادی درباره این سوالات به ایلنا گفته است: موضوع یکی از دو سوالی که وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات باید پاسخگوی آن باشد، مربوط به قراردادهای نگهداری شرکت زیرساخت است و سوال دیگر نیز درباره سرنوشت پروژه ارتقاء و توسعه انتقال برنامه پنج‌ساله پنجم مخابرات است.

زرآبادی در تشریح دلائل طرح سوال نخست خود درباره قراردادهای نگهداری شرکت زیرساخت، با ابراز نگرانی از احتمال بیکاری تعداد زیادی از نیروهای متخصص مخابرات که هزینه زیادی نیز برای تربیت‌شان شده، می‌گوید: شرکت زیرساخت زیرنظر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تعدادی قرارداد نگهداری سیستم‌های مختلف را با شرکت‌های خصوصی منعقد کرده که تا آبان‌ماه سال ۹۶ اعتبار دارد اما وزارت ارتباطات ۶ ماه زودتر اعلام کرده که باید شکل این قردادها تغییر کند و حجمی شود. حال آن‌که به‌گفته این عضو جوان فراکسیون زنان مجلس، «حجمی کردن این قراردادها به این معناست که نظارتی به کار پیمانکاران  ازنظر تعداد نیروی انسانی و ارزیابی عملکرد وجود نخواهد داشت؛ در نتیجه پیمانکاران نیز برای کاهش هزینه‌های خود، اقدام به برکناری و اخراج نیروی انسانی کرده و عملاً این مسئله منجر به بیکاری تعدادی از نیروهای متخصصی شده که در سیستم آموزش دیده و برایشان هزینه شده است.

با این همه به نظر می‌رسد عمده مشکل زرآبادی با نحوه مدیریت آذری جهرمی مربوط به انعقاد قراردادهای انحصاری و بدون برگزاری مناقصه در وزارت ارتباطات باشد که در سوال دیگر این نماینده اصلاح‌طلب مورد تاکید قرار گرفته است.

زرآبادی در تشریح موضوع این سوال گفته است: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در سال۹۰ اقدام به انعقاد قراردادی با شرکت‌های پیمانکار کرده که این قرارداد نیز مشکلات فراوانی دارند. عضو فراکسیون امید مجلس ادامه داد: اولاً این قراردادها به‌صورت انحصاری و بدون برگزاری مناقصه شفاف و قانونی منعقد شده و درثانی در حالی که مبلغ پایه این قرارداد ۱۶۹ میلیون یورو بوده و مجوز آن نیز ازسوی شورای پول و اعتبار دریافت شده و قرار بوده اعتبارات آن از طریق فروش اوراق مشارکت توسط آستان قدس رضوی تامین شود، این مبلغ به ۲۵۰ میلیون یورو افزایش یافته است. زرآبادی تصریح کرد: وزارت اطلاعات هم در این حوزه ورود کرده و بهای پروژه را به‌طور کلی چه مبلغ پایه و چه مبلغ نهایی نامناسب و محل شبهه دانسته است.

با این حساب قراردادهای بدون مناقصه وزارت ارتباطات عملاً با افزایش هزینه ۸۰ میلیون یورویی فشار سنگین اقتصادی و مالی بر وزارتخانه ایجاد کرده و این درحالی است که تا این لحظه مشخص نیست این افزایش هزینه هنگفت چگونه جبران شده و باقی مبلغ سنگین ۲۵۰ میلیون یورو چگونه هزینه شده است.

در این میان نکته حائز اهمیتی که در ساعات اخیر، از زمان انتشار خبر اولیه تهیه طرح سوال نماینده قزوین از وزیر ارتباطات مطرح شده، این است که باتوجه به انعقاد قرارداد اولیه در سال‌های ۹۰ و ۹۱ و آغاز به کار آذری جوان به‌عنوان وزیر ارتباطات از همین یکی دو ماه قبل، قاعدتاً این مشکلات ارتباطی به عملکرد این وزیر جوان و تازه‌کار ندارد اما مسئله این است که این قراردادها عمدتاً در شرکت زیرساخت و در زمانی که آذری‌جهرمی مدیریت این شرکت را برعهده داشت، منعقد شده و آن‌چنان که پیداست، تمامی این قراردادها، به‌خصوص قرارداد بدون مناقصه ۲۵۰ میلیون یورویی وزارت ارتباطات با اطلاع کامل وزیر فعلی مخابرات امضاء شده است.