فام‌نیوز- سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به لزوم تقویت مشارکت عمومی زنان در امور اجتماعی و سیاسی گفت: انتصاب پست های مدیریتی برای زنان در دو سال اخیر رشد ٣۶ درصدی داشته است.

به گزارش ایسنا، سیده فاطمه ذوالقدر در نشست کمیته دائمی فرهنگی و اجتماعی مجمع مجالس آسیایی (APA)،گفت: همه شما به خوبی می دانید و همه اسناد بین المللی نیز بر آن تاکید دارند که مشارکت زنان برای دستیابی به توسعه پایدار و برنامه های پیشرفت ملی، مشارکت فراگیر، صلح و عدالت در سطح محلی، ملی، منطقه ای و بین المللی امری حیاتی است به طوری که تشویق و ترغیب و فضاسازی برای مشارکت زنان در همه عرصه ها به ویژه عرصه سیاسی یکی از شاخص های سنجش پیشرفت و توسعه کشورها در نظر گرفته شده است.

وی افزود: تعداد زیادی از جمعیت کشور جمهوری اسلامی ایران، زنان هستند و سهم قابل توجهی در تولید، علم و پژوهش دارند بنابراین باید در تصمیم های سیاسی نیز مشارکت جدی کنند. اکنون نیز که در آستانه انتخابات پارلمانی هستیم نهادها، سازمانها و اقتشار مختلف جامعه ایرانی خواستار حضور زنان در پارلمان و مشارکت جدی و پویای آنها در فرایندهای سیاسی هستند و به شیوه های مختلف، زنان را تشویق و ترغیب به حضور جدی در انتخابات آتی و مشارکت در آن می نمایند چرا که معتقدند حضور زنان می تواند معرف جمعیت قابل توجهی از آنان در جامعه باشد و عقاید، دغدغه ها و خواسته های آنها را در موضوعات مهم منعکس نماید.

ذوالقدر ادامه داد: مایلم اعلام کنم که مکانیسم‌ها، ساختارها و چارچوبهای سیاستی و قانونی مبتنی بر عدالت جنسیتی، مسیر را برای زنان در دست یابی به فرصت های متعدد فراهم ساخته و همه بخش ها نیز برای اطمینان بخشی از حضور زنان در همه عرصه ها به ویژه عرصه سیاسی، تلاش و تعهد مسئولانه دارند.

وی عنوان کرد: در زمینه استخدام زنان و بکارگیری مدیران زن به گونه ای که انتصاب پست های مدیریتی برای زنان در دو سال اخیر در کشور ، رشد ٣۶ درصدی داشته است.

ذوالقدر گفت: تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با شوهر خارجی، تسهیل ازدواج، تامین امنیت زنان در برابر خشونت، قانون حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان و تشدید مجازات اسیدپاشی، از دیگر پیگیری های صورت گرفته در کشور است که برخی از این مطالبات، با اقدام از سوی نهادهای مربوطه و یا با تصویب برخی طرح ها و لوایح با پیگیری و تلاش همکارانم بخصوص نمایندگان زن در مجلس شورای اسلامی محقق شده است و برخی نیز در دست اقدام است.

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس بیان کرد: همه شما به خوبی می دانید که مردم و کشور ایران با شدیدترین تحریمهای یکجانبه گرایانه ، ظالمانه و بی رحمانه تاریخی از سوی دولت ایالات متحده امریکا مواجه شده است و این امر مشکلاتی جدی برای زنان و دختران ایرانی ایجاد کرده است، اما زنان ایرانی در در راستای بهبود شرایط، فعالیتهای اقتصادی و حمایتی مختلفی را انجام داده اند و نهادهای مختلف و مجلس در خصوص آموزش و توانمندسازی زنان بالاخص زنان سرپرست خانوار و خودسرپرست، اقداماتی برای تسهیل و تسریع فعالیت آنها در مشاغلی وابسته به رشته‌های فناوری های نوین، تولید و مهندسی یا در هر زمینه مورد علاقه و کارافرینی آنها انجام داده اند که نوید بخش نتایج ارزشمند و مفید در این عرصه است.

وی در پایان اضافه کرد: همکاران گرامی مجمع مجالس آسیایی از همان ابتدا توجه ویژه ای به زنان و توانمندسازی آنها داشته و اکنون بعد از یک دهه به درک مشترک رسیده ایم که تشریک مساعی و اشتراک مهم ترین اقدامات در زمینه زنان در این مجمع، قدم اول و مهمی است که می تواند زمینه ساز همکاری دولتهای متبوع و بخش های مرتبط با یکدیگر باشد و اکنون زمان آن رسیده است که این تجارب، مبنای همکاری دولتها قرار گیرد.